میوه های ممنوعه و مضر برای سگ ها


میوه های ممنوعه و مضر برای سگ ها

بعضی از غذاها برای سگ ها مضر بوده و سلامتی آنها را به خطر می اندازد. نسبت به نوع و نژاد سگ غذاهای ممنوعه متغیر خواهد بود. اما مواردی که در زیر اشاره می گردد، برای تمام نژادهای سگ ممنوع بوده و تغذیه از آنها برای سگ شما مضر است. عوارض و صدمات ناشی از این مواد گاها جبران ناپذیر و غیر قابل برگشت است. با مطالعه و یادگیری این موارد هرچه بیشتر در حفظ سلامتی و مراقبت از سگ خود کوشا باشید. به خاطر داشته باشید سگ حیوانی گوشت خوار است و سبزیجات در رژیم غذایی آنها بسیار کم خواهد بود. لیستی از میوه و سبزیجات ممنوعه برای سگ ها در اختیار شما است تا مانع از تغذیه سگ خود از این موارد شوید. اگر از توله سگ نگهداری می کنید، راهنمای تغذیه توله سگ کمک شایانی برای شما خواهد بود.

آووکادو، یک میوه ممنوعه
آووکادو، مضرترین و سمی ترین میوه ممکنه ای است که می توانید به سگ خود دهید. آووکادو حاوی پرسین(persin) است که از بین برنده قارچ در برگ، دانه و گوشت است. علاوه بر این، آووکادو حاوی مقدار زیادی از چربی های گیاهی و سموم است. اگر سگ شما آووکادو بخورد، انتظار داشته باشید که سگ شما استفراغ، درد معده و حتی پانکراتیت را تجربه کند. اگر سگ به طور مداوم از میوه های ممنوعه و مضر تغذیه کند، این روند باعث آسیب به سیستم ریوی و یا قلب سگ خواهد شد.

مرکبات
در حالی که بسیاری از افراد بر روی زیان و آسیب بالای مرکبات تاکید می کنند، حقیقت این است که آنها به شدت مضر نیستند، اگر چه این بدان معنا نیست که مرکبات می توانند برای سگ شما مناسب باشد. 
قند بالای مرکبات چاقی سگ را در پی خواهد داشت. علاوه بر این، مصرف بیش از حد این نوع میوه ها می تواند سبب ایجاد مشکلات گوارشی مانند استفراغ، درد معده و اسهال شود.
گرچه عوراض مرکبات نسبت به آووکادو بسیار کمتر است، اما همین موارد نیز باعث آسیب به سلامت سگ می شود. بجای مرکبات، میوه هایی را به سگ بدهید که لذت طولانی مدت را داشته باشد.

 

سبزیجات
پیاز، سیر، تره و پیازچه همه سبزیجات مضر برای سگ شما هستند. تغذیه روزانه سگ ها، یا دادن مقداری زیادی از سزیجات در یک وعده به سگ، باعث بروز مشکلات جدی در سلامت سگ خواهد شد. این به این دلیل است که موارد گفته شده از سبزیجات حاوی تری سولفید هستند که می تواند گلبول های قرمز را از بین ببرد و در نتیجه خطر ابتلا به کم خونی را افزایش دهد.

انگور
انگور یکی دیگر از میوه های مضر و سمی برای سگ شما است. حتی اگر به صورت دقیق نتوان گفت که انگور از چه طریقی به سگ آسیب می رساند، اما دامپزشکان سراسر دنیا تایید می کنند که انگور باعث آسیب کبدی یا کلیوی سگ می شود.

تربیت سگ

سایر سبزیجات ممنوعه
سیب زمینی، برگ و ساقه ها، حاوی سولانین بالا هستند که برای سگ و انسان مضر است. برای تغذیه سگ از این سبزیجات باید به صورت آب پز برای سگ فراهم کنید. سیب زمینی آب پز غذای مناسبی برای سگ خواهد بود. به یاد داشته باشید که غذاهای مشابه مانند سیب زمینی شیرین خام نیز نباید مصرف شود.

کشمش و دانه
سایر مواد مضر برای حیوان خانگی شما کشمش و دانه است. بسیار مهم و حیاتی است، که هرگز سگ شما از دانه یا هسته میوه هایی از قبیل هلو، سیب، زردآلو، گیلاس و آلو تغذیه نکند، زیرا این میوه ها حاوی مقادیر زیاد سیانید هستند که سگ قادر به هضم آن نخواهد بود. به خاطر داشته باشید که می توانید به سگ خود از میوه های یاد شده بدهید به شرطی که قبل خوردن آنها، هسته و دانه آنها جدا شده باشد.